Rekonštrukcia starej drevenej podlahy

26. 1. 2016 | Obecné

V starších domoch sa stretávame s pôvodnou drevenou podlahou, ktorá je často skrytá pod kobercom alebo vrstvou linolea. Častým problémom je pokrútenie a vŕzganie podlahy, jej najlepšie roky sú už zrátané. Rekonštrukcie sa veľa majiteľov obáva z dôvodu radikálnych krokov a vysokých nákladov. Ukážeme Vám, že rekonštruovať drevenú podlahu sa dá bez demontáže a s nízkymi nákladmi.

K rekonštrukcii drevených podláh máme niekoľko riešení:

1. Kompletnú demontáž, podsypanie špeciálnou výplňou a inštaláciou OSB dosiek.

2. Prekrytie pôvodnej podlahy drevotrieskovými doskami.

3. Vyrovnanie epoxidovou stierkou.

A práve tretí bod, vyrovnanie podlahy epoxidovou stierkou je jednoduchou, kvalitnou a cenovo výhodnou variantov.

Vyrovnanie podlahy epoxidovou stierkou

Nároky, ktoré si vyžaduje vyrovnanie drevenej podlahy sa neplnia práve jednoducho. Pre výbornú kvalitu prevedenia a dlhú životnosť je kľúčový systém, ktorý podlahu nielen vyrovná, ale ktorý zároveň pružný. Vďaka tomu vie reagovať na pohyby v dreve. Zároveň nový povrch musí byť dokonale hladký a vrstva nesmie byť príliš silná. Všetky uvedené podmienky dokonale splňuje epoxidová stierka.

Postup:

Podlahu dokonale zbavte všetkých nečistôt a prípadných lepidiel od PVC. Potom každú dosku pripevnite dvoma vrutmi ku každému trámu. Zamedzíte tým vŕzganiu a pohybu podlahy. Všetky špáry zatmeľte epoxidovým tmelom TopStone Filler. Po zatmelení drevenú podlahu napenetrujte základným náterom, ktorý obmedzí savosť dreva a zaručí lepšie spojenie vyrovnávacej hmoty s drevom. Na penetráciu sa ešte odporúča pripevniť výstužnú tkaninu v podobe perlinky.

Na obvodové steny miestnosti prilepte obojstrannou páskou pruh tlmiacej peny, ktorá vymedzí priestor. Zároveň na tlmiacu penu pomocou vodováhy naznačte výšku vyrovnania od 0,5 do 2 cm. Zakončenie pri dverách jednoducho vytvoríte pomocou uhlového profilu. Na takto pripravený povrch potom stačí rovnomerne naliať pripravenú epoxidovú stierku a dôkladne ju zbaviť vzduchu pomocou odvzdušňovacieho valčeka alebo veľkého zmetáku. Vznikne Vám nový a dokonale hladký povrch.

Finálna povrchová úprava

Finálnu úpravu povrchu prevediete penetračným náterom TopStone EP01 a nanesením epoxidovej viacúčelovej hmoty TopStone EP11. Tak vytvoríte finálny, zdravotne nezávadný a mechanicky odolnú povrchovou úpravu, ktorá sa dá štýlizovať v rôznych farbách podľa vzorkovníka RAL.

Priamo na epoxidovú stierku môžete taktiež položiť akúkoľvek podlahovú krytinu alebo kamenný koberec TopStone v prevedení riečnych alebo mramorových kamienkov. Pred pokládkou je ale nutné epoxidovú stierku napenetrovať interiérovou penetračnou hmotou TopFix interiér.

S použitím epoxidovej vyrovnávacej stierky a stavebnej chémie TopStone sa dá starú drevenú podlahu zrekonštruovať jednoducho, rýchlo a bez veľkých finančných nákladov.